Działki inwestycyjne w okolicy Gliwic – na sprzedaż
Oferujemy do sprzedaży działki inwestycyjne w bardzo atrakcyjnej lokalizacji w pobliżu Gliwic. Działki są doskonale skomunikowane dla działań transportu: samochodowego (autostrada A-4 / autostrada A-1), lotniczego (w zasięgu czterech portów lotniczych), kolejowego (kolejowa magistrala węglowa) i wodnego (kanał gliwicki / port Wrocław – port Szczecin).
Olszowa położona jest we wschodniej części województwa opolskiego, tuż przy granicy z województwem śląskim. Pod względem komunikacyjnym miejscowość wyróżnia się znakomitą dostępnością, wynikającą z bliskości jednej z głównych arterii drogowych w południowej Polsce – autostrady A4, a także położeniu w sąsiedztwie aglomeracji górnośląskiej – największego obszaru miejskiego w Polsce. Olszowa posiada własny węzeł autostradowy, co zapewnia jej znakomitą łączność z większością dużych miast w Polsce.
Autostrada A4 to fragment głównego korytarza transportowego w tej części Europy. Łączy ona przejście graniczne w Zgorzelcu na granicy z Niemcami z Korczową na granicy z Ukrainą i jest jak na razie jedyną zrealizowaną do końca autostradą w Polsce. Dzięki niej zapewniona jest dobra komunikacja z największymi miastami na południu:
- Kraków – 146 km (1 godz. 30 min. jazdy)
- Wrocław – 130 km (1 godz. 15 min. jazdy)
- Katowice – 70 km (40 min. jazdy)
- Rzeszów – 310 km (2 godz.45 min. jazdy)
- Opole – 40 km (30 min. jazdy)
- Legnica – 190 km (1 godz. 35 min. jazdy)
W odległości 45 km (20 minut jazdy)od Olszowy, pod Gliwicami autostrada A4 krzyżuje się z autostradą A1, która jest głównym korytarzem transportowym na linii północ-południe, łącząc porty nad Bałtykiem z południem Europy. Obecnie trwa realizacja brakującego odcinka autostrady, pomiędzy lotniskiem w Pyrzowicach a Częstochową, który ma zostać ukończony do 2019 roku. Nawet bez tej inwestycji Olszowa ma za pośrednictwem A1 i dróg szybkiego ruchu i ekspresowych bardzo dobre połączenie z Warszawą, a także z innymi dużymi miastami w Polsce – Łodzią, Poznaniem i Gdańskiem:
- Warszawa – 320 km (3 godz. 30 min. jazdy)
- Łódź – 230 km (2 godz. 45 min. jazdy)
- Poznań – 310 km (3 godz. 30 min jazdy)
- Gdańsk – 550 km (5 godz. jazdy)
Dzięki położeniu na południu Polski, w bliskości granicy z Czechami jest także miejsce znakomicie skomunikowane z innymi krajami Europy Środkowej. W promieniu około 500 km znajduje się pięć stolic, będących jednocześnie dużymi ośrodkami przemysłowymi, naukowymi i kulturalnymi:
- Berlin – 460 km (4 godz. jazdy)
- Praga – 480 km (4 godz. 15 min. jazdy)
- Bratysława – 400 km (3 godz. 30 min. jazdy)
- Wiedeń – 400 km (3 godz. 45 min. jazdy)
- Budapeszt – 520 km (5 godz. 30 min. jazdy)
- Brno – 270 km (2 godz. 15 min. jazdy)
- Ostrawa – 115 km (1 godz. jazdy)
Olszowa ma także bardzo dobrze z komunikowana z trzema międzynarodowymi portami lotniczymi w Polsce – Kraków Balice, Katowice Pyrzowice, Wrocław, a także z wielkimi portami lotniczymi w Warszawie, Berlinie i Wiedniu. Do największego kontynentalnego portu lotniczego we Frankfurcie nad Menem jest 830 km jazdy w całości autostradą, co zajmuje około 7,5 godz.
Zupełnie wyjątkową punktu widzenia inwestycyjnego jest możliwość korzystania także z transportu wodnego. Olszowa jest bowiem położona zaledwie 10 km od miasta Ujazd leżącego nad Kanałem Gliwickim. Daje to możliwość transportu towarów drogą wodną, w kierunku Wrocławia i Szczecina nad Bałtykiem.
„Olszowa succes fields” położona jest zaledwie 38km od jednego z największych miast Aglomeracji Górnośląskiej – Gliwic. Czas jazdy autostradą A4 wynosi 25 minut. W Gliwicach znajduje się Podstrefa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej licząca ok. 981ha.
Teren „Olszowa success fields” znajduje się między dwoma zjazdami autostradowymi – „Olszowa” i „Nogowczyce”. Są to położone względem siebie w najmniejszej odległości zjazdy na całej długości autostrady A4.
W pobliżu znajdują się trzy obiekty przemysłowo – wytwórcze o znaczeniu ponadlokalnym. Jest to odlewnia magnezu Polmag, zakład produkcyjny Haba-Beton oraz fabryka krzeseł Qualichairs. Swój punkt logistyczny ma tutaj również FM Logistic.
Dodatkowo, atrakcją regionu jest park miniatur oraz ośrodek agroturystyczny.
Teren „Olszowa success fields” znajduje się między dwoma zjazdami autostradowymi – „Olszowa” i „Nogowczyce”.
Są to położone względem siebie w najmniejszej odległości zjazdy na całej długości autostrady A4.
Olszowa leży na wschodnim skraju województwa opolskiego, w pięknej, pagórkowatej okolicy, mniej więcej w połowie drogi z Gliwic do Opola. Jest miejscowością atrakcyjną nie tylko pod względem inwestycyjnym, ale jest także ciekawa po względem turystycznym. Także jej okolica jest niezmiernie interesująca, co podnosi jej walory inwestycyjne. W samej miejscowości warto zobaczyć Park Miniatur Sakralnych, natomiast w bezpośredniej bliskości zobaczyć można tak ciekawe miejsca jak Góra Świętej Anny, Kamień Śląski, Toszek, Pławniowice czy też Kanał Gliwicki, będący jednym z najciekawszych obiektów inżynieryjnych tego typu w Polsce.
Olszowa, jako niewielka miejscowość położona tuż przy autostradzie A4 wyróżnia się dostępnością komunikacyjną, która czyni z niej znakomite miejsce do inwestowania. W zasięgu pół godzinnej jazdy samochodem mieszka około 3 mln ludzi, dzięki czemu Olszowa posiada znakomite zaplecze ludzkie, zarówno niewykwalifikowane, jak i inżynierskie i menadżerskie. Warto przy tym zaznaczyć, że tereny Górnego Śląska znane są z wysokiej kultury pracy, która ma tu swoje tradycje od kilkuset lat.
Świetna lokalizacja terenów inwestycyjnych Olszowa, w okolicy o ogromnym potencjale ludzkim i znakomitej dostępności komunikacyjnej predestynuje Olszową jako miejsce, gdzie warto inwestować. W zasięgu półtorej godziny drogi znajdują się cztery lotniska międzynarodowe (w tym jedno – Kraków-Balice – jest drugim co do wielkości w Polsce), a w promieniu 500 km – aż sześć europejskich stolic będących jednocześnie ważnymi ośrodkami przemysłowymi, handlowymi i kulturalnymi. Nic dziwnego, że Olszową wybrała na lokalizację centrum logistycznego tak znana firma jak FM Logistic, a w niedalekiej okolicy powstają dwa kolejne duże centra logistyczne.
Sama Olszowa pozornie niczym nie różni się od wielu innych, które możemy spotkać na Opolszczyźnie. W XIX wieku hrabia Andreas Renard von Gaschin wybudował tutaj stadninę i zajął się hodowlą koni wyścigowych. Stadnina funkcjonowała aż do końca lat 90. Obecnie na jej terenie, w zupełnie odnowionych pomieszczeniach znajduje się interesujący kompleks turystyczny, w którym wyróżnia się Park Miniatur Sakralnych. Główną atrakcją jest przepiękny ogród o powierzchni 20 000 metrów kwadratowych w którym znajduje się kilkanaście miniatur najbardziej znanych obiektów sakralnych na świecie. Oprócz tego w skład kompleksu turystycznego wchodzi dwupoziomowa restauracja, sala bankietowa i konferencyjna i ładnie urządzone pokoje gościnne. We wsi warto też zobaczyć piękny drewniany kościół z XVII wieku.
Kilka kilometrów na zachód od Olszowej teren podnosi się wyraźnie, tworząc rozległe wzniesienie góry Chełm, liczącej 400 m n. p.m. – jest to najwyższy punkt całej Wyżyny Śląskiej. Okolica ta, to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Górnego Śląska (w skład którego wchodzi Opolszczyzna). Leży tutaj Góra Św. Anny – jedno z najsłynniejszych sanktuariów śląskich, a także teren związany z walkami w czasie Powstań Śląskich.
Sama góra była niegdyś czynnym wulkanem, natomiast miejscowe sanktuarium św. Anny tworzy gotycko-barokowy kościół św. Anny, zespół trzech kościółków i 37 kaplic kalwaryjskich. W 1921 r. u stóp Góry św. Anny uczestnicy III powstania śląskiego toczyli zacięty bój z Niemcami. W dawnym kamieniołomie w latach 30. XX w. Niemcy wykuli ogromny amfiteatr, który miał pomieścić 7 tys. osób.
Nieco dalej leży Kamień Śląski, która słynie przede wszystkim jako miejsce urodzenia św. Jacka, bł. Czesława i bł. Bronisławy. Oprócz rodziny Odrowążów, ważną rolę w dziejach Kamienia Śląskiego odegrały rodziny Strzałów, Larischów i Strachwitzów. Dbały one o rozwój i utrzymanie tutejszego zamku, który z czasem przybrał kształt i funkcję pałacową. II wojnę światową pałac przetrwał w stanie niemalże nienaruszonym. W 1958 r. majątek w Kamieniu Śląskim został zmilitaryzowany, a pałac przeznaczono na mieszkania dla wojska. W 1970 r., po uprzednim zniszczeniu, został on podpalony. W 1990 r. ruiny pałacu przekazano Diecezji Opolskiej, która obiekt pięknie odremontowała.
Jadąc w drugą stronę warto zajrzeć do małego śląskiego Toszka. Najważniejszy i najcenniejszy zabytek w mieście, cel wizyty turystów to dawny zamek Piastów śląskich. Łączy w sobie elementy gotyku i baroku. Właściwie do dnia dzisiejszego nie zachował się cały zamek, a jedynie jego fragmenty. Częściowo jest on udostępniony do zwiedzania, np. wieża zamkowa stanowi wspaniały punkt widokowy na szeroką okolicę. Ponadto w zamku mieści się stylowa restauracja oraz ośrodek kultury. Warto zobaczyć tu także barokowy kościół św. Katarzyny, a także schludny rynek z XIX-wiecznym ratuszem.
Na południe od miasteczka, w dolinie Kłodnicy leżą dwa sztuczne jeziora, nad którymi usadowiły się Pławniowice. Tutejszy pałac wraz z założeniem parkowym należy do najpiękniejszych rezydencji w całej południowej Polsce. Rezydencja wzniesiona została w stylu neomanieryzmu niderlandzkiego z elementami neogotyckimi, charakterystycznymi dla eklektycznego, romantycznego historyzmu. Do kompleksu pałacowo-parkowego prócz pałacu z kaplicą należą także zabudowania folwarczne, oficyna ze stajnią i wozownią oraz park.
Niedaleko pałacu przepływa Kłodnica i równolegle do niej biegnący Kanał Gliwicki – jeden z najciekawszych obiektów inżynieryjnych w Polsce, o dużych walorach zabytkowych. Jego budowę ukończono w 1939 roku, uruchomiono go w 1941 roku. Wykorzystywany głównie do transportu węgla. Długość wynosi 41,2 km, posiada 6 śluz, z których kilka ma charakter zabytków techniki. Maksymalna nośność statków 750 t. Część Kanału Gliwickiego stanowi stare koryto Kanału Kłodnickiego – jest on wykorzystywany nie tylko do regularnego transportu, ale także jako ciekawy wodny szlak turystyczny.
To tylko najbliżej Olszowy położone trakcje. A przecież także w zasięgu kilkudziesięciu kilometrów leży nad Odrą malownicze Opole, blisko stąd także to Gliwic z ciekawym śródmieściem, palmiarnią i słynną radiostacją. Będąc tutaj warto też zobaczyć nie tak daleko oddalony pałac w Mosznej – jeden z najbardziej malowniczych w kraju czy też Park Dinozaurów w Krasiejowie, zbudowany na miejscu gdzie faktycznie w starych wapieniach znaleziono ich kości.
Tereny inwestycyjne leżą w bezpośredniej bliskości autostrady A4, przy węźle Olszowa, zapewniającym doskonałą dostępność komunikacyjną. Są one objęte aktualnym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego gminy Ujazd dla części terenów wsi Olszowa i wchodzą w skład Strefy Aktywności Gospodarczej SAG. Przeznaczone są pod lokalizację przedsięwzięć wytwórczości, składowania, usług i dystrybucji na poziomie ponadlokalnym.
Działki inwestycyjne na sprzedaż położone są dwóch sektorach na północ od autostrady. Podstawowe przeznaczenie działek to tereny produkcyjne, wytwórcze, przetwórcze i usług technicznych, a także jako miejsce pod składy celne, hurtowe, bazy składowania, magazynowania, przeładunku i dystrybucji towarów oraz bazy logistyczne (w bezpośrednim sąsiedztwie działek inwestycyjnych swoje centrum logistyczne posiada firma FM Logistic).
Wszystkie działki inwestycyjne maja możliwość uzbrojenia w media – kanalizację sanitarną, gazociąg, wodociąg, energię elektryczną. Inwestor może dzielić całość dowolnie, możliwe są także zmiany szczegółowego przeznaczenia poszczególnych działek, z wyjątkiem realizacji przedsięwzięć źle oddziałujących na środowisko i wymagających sporządzenia raportu.
UWAGA:
PRZEDSTAWIONE RYSUNKI STANOWIĄ KONCEPCJĘ. OSTATECZNE ROZWIĄZANIA PODZIAŁU GRUNTÓW, MATERIAŁOWE, ROZWIĄZAŃ KUBATUROWYCH ITD. MOGĄ ULEC ZMIANIE W DALSZYM ETAPIE PROCESU INWESTYCYJNEGO. PROJEKT CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
PRZEDSTAWIONE RYSUNKI STANOWIĄ KONCEPCJĘ. OSTATECZNE ROZWIĄZANIA PODZIAŁU GRUNTÓW, MATERIAŁOWE, ROZWIĄZAŃ KUBATUROWYCH ITD. MOGĄ ULEC ZMIANIE W DALSZYM ETAPIE PROCESU INWESTYCYJNEGO. PROJEKT CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
PARAMETRY WYNIKAJĄCE Z ZAPISU MIEJSCOWEGO PLANU ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO DLA SEKTORA B_01 + B_02 |
|||
PARAMETR | WSKAŹNIK SUMA | WSKAŹNIK B_01 | WSKAŹNIK B_02 |
Powierzchnia działki | 100% = 16 825 m² | 100% = 8 365 m² | 100% = 8 460 m² |
Intensywność zabudowania i utwardzenia działek: -budynki, nawierzchnie utwardzone, dojścia, dojazdy i parkingi |
max. 80% = 13 460 m² | max. 80% = 6 685 m² | max. 80% = 6 768 m² |
Powierzchnia biologicznie czynna | min. 20% = 3 365 m² | min. 20% = 1 671 m² | min. 20% = 1 692 m² |
Miejsca postojowe względem: – powierzchni użytkowej – ilości stanowisk pracy – ilości użytkowników – stanowiska obsługi KS |
2-5 mp / 100 m² 2-5 mp / 10 s.p. 2-3 mp / 10 u. 2-3 mp / 1 s.o. |
||
Linia zabudowy od linii rozgraniczającej ulicy KL Linia zabudowy od krawędzi jezdni autostrady A4 |
10 m 50 m |
||
Maksymalna wysokość zabudowy | 18 m | ||
PRZEZNACZENIE TERENU | |||
PP – tereny produkcyjne, wytwórcze, przetwórcze i usług technicznych PS – tereny składowe i usług technicznych KS – tereny obsługi komunikacji UX – tereny usług o niesprecyzowanym rodzaju KP – tereny parkingów samochodowych EE – tereny i obiekty urządzeń elektroenergetycznych |
* – ilość m.p. przyjęto wg. powierzchni użytkowej (2 mp / 100m²) |
* – ilość m.p. przyjęto wg. powierzchni użytkowej (5 mp / 100m²) |
UWARUNKOWANIA OGÓLNE | ||||||
A. Wysokość nowych i przebudowywanych budynków:
|
||||||
OPIS | OZNACZENIE GRUPY DZIAŁEK | |||||
PRZEZNACZENIE TERENU ( podstawowe – P, podstawowe lub towarzyszące – P / T) | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |
P | PP – tereny produkcyjne, wytwórcze, przetwórcze i usług technicznych (przemysł i wytwórczość, bazy i usługi budowlane, bazy gospodarki materiałowej, rzemiosła produkcyjnego i wytwórczego, przetwórstwa spożywczego i garmażeryjnego) wraz z obiektami towarzyszącymi, urządzeniami budowlanymi i zielenią. | ⬤ | ⬤ | ⬤ | ⬤ | ⬤ |
PS – tereny składowe i usług technicznych (składy celne, hurtowe, bazy składowania, magazynowania, przeładunku i dystrybucji towarów) wraz z obiektami towarzyszącymi, urządzeniami budowlanymi i zielenią. | ⬤ | ⬤ | ⬤ | ⬤ | ⬤ | |
KS – tereny obsługi komunikacji (bazy logistyczne, zajezdnie samochodów osobowych i ciężarowych, stacje obsługi samochodów, warsztaty napraw i stacje paliwowe) wraz z obiektami towarzyszącymi, urządzeniami budowlanymi i zielenią. | ⬤ | ⬤ | ⬤ | ⬤ | ⬤ | |
P / T | UX – tereny usług o niesprecyzowanym rodzaju (handel detaliczny, gastronomia, rzemiosło usługowe, usługi administracji gosp., bankowe, łączności, hotelowe, zdrowia, rozrywki i rekreacji i inne) wraz z obiektami towarzyszącymi, urządzeniami budowlanymi i zielenią. | ⬤ | ⬤ | ⬤ | ⬤ | ⬤ |
UWARUNKOWANIA DLA W/W TERENÓW: | ||||||
A. Wymogi dla wnioskodawcy:
|
⬤ |
⬤ | ⬤ | ⬤ | ⬤ | |
– zezwala się na lokalizację obiektów / usług na terenach UX o pow. sprzedaży większej niż 1000m² pod warunkiem sporządzenia prognozy skutków budowy tych obiektów | ⬤ | ⬤ | ⬤ | ⬤ | ||
– zezwala się na lokalizację obiektów / usług na terenach UX o pow. sprzedaży do 1000m² | ⬤ | |||||
PRZEZNACZENIE TERENU ( podstawowe – P) – USŁUGI | ||||||
P | UH – tereny usług na wydzielonych działkach z obiektami towarzyszącymi, urządzeniami budowlanymi i zielenią: handel | ⬤ | ⬤ | |||
UG – tereny usług na wydzielonych działkach z obiektami towarzyszącymi, urządzeniami budowlanymi i zielenią: gastronomia | ⬤ | ⬤ | ||||
UR – tereny usług na wydzielonych działkach z obiektami towarzyszącymi, urządzeniami budowlanymi i zielenią: rzemiosło-usługi bytowe | ⬤ | ⬤ | ||||
UWARUNKOWANIA DLA W/W TERENÓW: | ||||||
A. Zakazy:
|
⬤ | ⬤ | ||||
PRZEZNACZENIE TERENU ( podstawowe – P, podstawowe lub towarzyszące – P / T) | ||||||
T | (KP) – tereny parkingów samochodowych z dojazdami i zielenią jako przeznaczenie towarzyszące zabudowie usługowej, produkcyjno wytwórczej oraz składowo-magazynowej | ⬤ | ⬤ | ⬤ | ⬤ | ⬤ |
P / T | (EE) – tereny i obiekty urządzeń elektroenergetycznych + istniejące i planowane stacje transformatorowe 15kV | ⬤ | ⬤ | ⬤ | ⬤ | ⬤ |
(ZK) – tereny urządzeń ochrony akustycznej z zielenią towarzyszącą | ⬤ | ⬤ | ||||
UWARUNKOWANIA DLA W/W TERENÓW: | ||||||
(KP):
|
⬤ | ⬤ | ⬤ | ⬤ | ⬤ | |
(EE): dla linii 15kV (linie średniego napięcia, jednotorowe – do skablowania)
|
⬤ | ⬤ | ||||
(EE): dla linii 110kV (linie wysokiego napięcia)
|
⬤ | ⬤ | ||||
(ZK):
|
BIURO FREMATO POLSKA SP. Z O.O
MIASTO OLSZOWA
Masz pytanie? Napisz do nas
FREMATO Polska
działa na polskim rynku zapewniając profesjonalną obsługę w zakresie zarządzania nieruchomościami, obsługując zarówno firmy wchodzące w skład grupy TVH, jak i inne podmioty gospodarcze działające na krajowym rynku.